Osobně jsem nestíhala, ale sleduji. "Vyhodnocení projektu proběhne v úterý 28. února v 10 hod ve velké zasedací místnosti radnice." - bude veřejné?
Vozíčkáři se v Bystřici bez doprovodu nedostanou ani k lékaři
Bystřice pod Hostýnem (emi) – Doprovázet vozíčkáře při pochůzkách městem nebo si osobně vyzkoušet jízdu invalidním vozíkem mohli účastníci akce Projedeme město s vozíčkářem. Pořádající Centrum pro komunitní práci tak upozornilo na problematiku dostupnosti veřejných míst z pohledu handicapovaných.
„Jaký je to pocit? Hrozný! Mám strach, že se vykulím, nevím, jak se brzdí a studí to,“ přiznala manažerka projektu Gabriela Fellingerová. Obyčejné záležitosti se pro zdravého člověka mění na invalidním vozíku v obtížně řešitelný problém. Výběr peněz z bankomatu, zvonek na obsluhu, na který však vozíčkář nedosáhne, nefunkční bezbariérový vstup, takové překážky člověk běžně nevnímá. Stačí ale, když je po určitou dobu upoután na vozík.
Přestože únor není příliš vhodný na vyjížďku, vybrali tento zimní den sami tělesně postižení. „Jsem ráda, že jsme lidem ukázali, čeho si normálně nevšimnou. Stojí nás mnoho síl, než vozíčkáře někam doprovodíme a to nás po cestě čeká spousta nástrah,“ shrnula maminka postiženého chlapce Dagmar Božovská. Na nevhodně umístěné signalizační zařízení stojící přímo v přechodu pro chodce nebo přimrzlé samouzavírací dveře upozornili cestou senioři o berlích, maminky s kočárky či nevidomí. S velkým potěšením pak naopak vyhovující budovy označili samolepkou s nápisem Sem můžu. Na trase po nejvyhledávanějších institucích došlo v uvolněné atmosféře i na černý humor.
„Potěšila nás velká účast a zájem veřejnosti. Společně se nám podařilo zmapovat problematická místa, proběhlo i dotazníkové šetření. Pro zájemce je připraveno promítání fotografií a videozáznamu pořízeného z pohledu vozíčkáře,“ vyzvala Tereza Hnilová, členka místního týmu komunitního plánování sociálních služeb. Vyhodnocení projektu proběhne v úterý 28. února v 10 hod ve velké zasedací místnosti radnice.
Fotogalerie ZDE